Wirus ASF na terenie OEL „Cyraneczka”

Nadleśnictwo Rudka informuje, że w związku z prowadzeniem działań zwalczających afrykański pomór świń (ASF), została zawieszona działalność edukacyjna Ośrodka Edukacji Leśnej „Cyraneczka”. Teren ośrodka został objęty tzw. strefą niebieską „obszar zagrożenia”. Poglądową mapę przedstawiającą ten obszar można zobaczyć w galerii. Zakaz obowiązuje do odwołania.

Z kim się kontaktować?

W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia nietypowych zachowań wśród zwierząt w gospodarstwie trzody chlewnej, należy niezwłocznie zgłosić sprawę dzwoniąc na nr 112 lub 997. Ponadto, warto skontaktować się z właściwym miejscowo lekarzem weterynarii.

Nie obawiaj się ASF!

Przypomnijmy, że wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Świnie domowe i dziki to główne źródło zagrożenia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, gdyż wirus ASF zagraża utrzymaniu populacji wspomnianych zwierząt.

Bieżące informacje o ASF w Polsce i na świecie na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii

Aktualna mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce, a także aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami (zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji Uni Europejskiej 2020/46) znajduje się na stronie GIW (link).

 

Nadleśnictwo Rudka
ul. Olendzka 31
17-123 Rudka
tel: 85 730 58 00
Strona WWW